Επειδή διάφορες φήμες κυκλοφορούν, η ΚΟΕ δηλώνει ότι δεν πρόκειται να εμπλακεί στις εκλογές της 20ης Σεπτεμβρίου ή να πάρει μέρος στα ψηφοδέλτια κάποιου εκλογικού σχηματισμού ή κομματικού φορέα.
Την ίδια στιγμή θα είναι παρούσα στις διεργασίες, στις συζητήσεις και στις προσπάθειες να υπάρξουν νέα εγχειρήματα που στόχος τους θα είναι η δίεξοδος του λαού και της χώρας από το καθεστώς της αποικίας-χρέους.
Θα υπάρξει αναλυτική τοποθέτηση μέσα στις επόμενες μέρες.
Δήλωση της ΚΟΕ, 28/8/2015
![2015 08 28 dilosi koe](https://koel.gr/wp-content/uploads/2015/08/anak_2015_2015_08_28_dilosi_koe-604x500.jpg)